Позначки

, , ,


Вернер з Обервезеля (також відомий як Вернер з Бакарі або Вернер з Womrath, англ. Werner of Oberwesel, народ. 1271 в Womrath, Хунсрюк – 1287) – 16-річний підліток, святий мученик, жертва ритуального вбивства. Був визнаний місцевою єпархією РКЦ мучеником і святим. День вшанування 19 квітня.

ЖИТЄПИС

Біографія

Вернер походив з бідної родини. На Чистий Четвер 1287 року його тіло було знайдено поруч Бакара. У вбивстві звинуватили жидів. Жидівська громада звернулася до короля Рудольфа I, Він оштрафував обвинувачцвачів жидів і наказав спалити тіло Вернера щоб запобігти подальшому шанування але це його підлеглі не виконали і тіло Вернера було захороненим 30 квітня 1287 року.

Почитання

Невдовзі почали ширитися повідомлення про чудеса пов’язані з вбитим підлітком, що спричинило його почитання як святого і подальшу канонізацію місцевою єпархією РКЦ. В Bacharach було розпочате розширення каплиці у храм в 1289 році, щоб його вже назвати у “Святого Вернера”. Заплановане розширення каплиціу великий храм не завершелося і після 1338. Подальше будівництво було затримане через зовнішні причини, не повязані із занепадом шанування мученика чи скороченням доходів церкви. Храм будували там де пристало до берега тіло вбитого Вернера, кинуте вбивцями в Рейн.

Другий храм був побудований на місці колишньої каплиці Святого Духа у лікарні Oberwesel, в 7 км нижче за течією Рейна. До цього доклав зусиль граф Палатин Людвіг III, який глибоко вшановував цього святого. Канонізація була завершеною у 1426-1429 роках, тоді і були висвячені ці храми.

Після 1548 році деякі з реліквій храму були передані в Безансон, для поширення почитання Вернера. Каплиця в Bacharach була зруйнована в 17 столітті протестантами у часи Реформації і відновленою у ХХ ст. Святий Вернер був визнаний як покровитель виноробів.

Храм святого Вернера в Оберваселі

Сучасність

У 1963 святий Вернер був видалений з календаря єпархії Тріра, але святий-Вернер з Обервезеля як і раніше відображається в німецьких каталогах святих. Храми присвячені йому в Обервезелі (поряд з міськоою стіною перед Рейном) і в Bacharach, які були тривалий час зруйнованими, були відремонтовані протягом понтифікату Папи Івана XXIII (1958-1963). Пізніше була в Обервезелі встановлена і меморіальна дошка з текстом котрий називає “протиправним звинувачення жидівської громади”

Література

*  Paul Gerhard Aring: Werner von Oberwesel. s. 837–838

* Rheinfriede Gleisner: ”Nach Juden-Pogromen kam Heiligen-Legende”; in: Hunsrücker Zeitung, 18. April 1987, S. 27.

* Allgemeine Deutsche Biographie: Werner. Diöcesanheiliger des Bisthums Trie. Gottfried Kentenich. ADB:Werner (Diözesanheiliger von Trier)

* Gerd Hergen Lübben: ”Der Textfund zu Bacharach”; in: Die Brücke – Forum für antirassistische Politik und Kultur, Heft 140, 2/2006 (Saarbrücken), S. 126–128.

* Gerd Mentgen: ”Die Ritualmordaffäre um den „Guten Werner“ von Oberwesel und ihre Folgen”; in: Jahrbuch für Westdeutsche Landesgeschichte 21 (1995), S. 159–198.

* [[Werner Wendling]]: ”Der „gute Werner“ hat ausgedient”; in: Rhein-Hunsrück-Zeitung, 4. Juli 2006, S. 17.

* [[Thomas Wetzstein]]: ”Vom „Volksheiligen“ zum „Fürstenheiligen“. Die Wiederbelebung des Wernerkults im 15. Jahrhundert”; in: Archiv für mittelrheinische Kirchengeschichte 51 (1999), S. 11–68.

* Daniela Wolf: ”Ritualmordaffäre und Kultgenese. Der „gute Werner von Oberwesel“”; Bacharach: Bauverein Wernerkapelle Bacharach, 2002; ISBN 3-00-009539-X .

* http://www.heiligenlexikon.de/BiographienW/Werner_von_Oberwesel_von_Bacharach.htm Eintrag im Ökumenischen Heiligenlexikon

* http://www.alemannia-judaica.de/bacharach_synagoge.htm#Besondere%20Erinnerungen%20an%20die%20j%FCdische%20Geschichte%20der%20Stadt Über die Werner-Legende auf der Web-Seite der Alemannia Judaica, Arbeitsgemeinschaft für die Erforschung der Geschichte der Juden im süddeutschen und angrenzenden Raum.

* Seminararbeit an der Uni Hamburg 2006 unter dem Titel ”Werner von Bacharach Historische und literarische Quellen” Online als pdf  http://www1.uni-hamburg.de/spaetmittelalter/Juden/PauerRautenbergWernher.pdf hier

* /Вікіпедія: en:Werner of Oberwesel/

 

Advertisements